Corpus Solutions

CYBERSECURITY EXPERTS
EN
☰ Menu

Kybernetické útoky v průmyslu 4.0

15. 07. 2019

Kybernetickým hrozbám z okolního světa čelí průmyslové řídicí systémy (ICS – Industrial Control System), provozní technika (OT - Operational Technology) a kritická infrastruktura více než by mnozí čekali. Historicky byly tyto systémy odděleny doslova fyzicky od podnikové IT infrastruktury. Tento termín mýtické “vzduchové mezery” se dodnes často zmiňuje. Skutečně existuje?

Zajímavou statistiku přináší poslední výroční zpráva společnosti CyberX, kde poměr auditovaných průmyslových systémů připojených na internetu je na hranici 40% a těch skutečně oddělených je 60%. Ze zkušeností je patrné, že i při těch nejizolovanějších systémech se najde alespoň jeden průnik pro útočníka. Například rozhraní, kterým na dálku přistupuje k technologickému zařízení dodavatel nebo zapomenutá “zadní vrátka” z dob uvedení systému do provozu.

S příchodem průmyslu 4.0 a IIoT (průmyslový internet věcí) lze s jistotou očekávat, že podíl propojených průmyslových systémů s okolím bude jen a jen narůstat. Systém, který zůstane izolovaný, nebude již dále na trhu konkurenceschopným. Současný stav a bezpečnost průmyslových infrastruktur neprověřují jen “etičtí” hackeři…

Pokračování článku, který vyšel v červnovém čísle časopisu Automa, naleznete zde.

Tip: všechny aktuality od Corpus Solutions můžete odebírat jako RSS kanál