Corpus Solutions

CYBERSECURITY EXPERTS
EN
☰ Menu

Ransomwaru ještě nezvoní hrana

11. 12. 2018

Přestože kryptominery převzaly otěže, co se týče hackerské oblíbenosti, ani na ransomware se zcela nezapomnělo. Nedávný případ z Číny je toho jasným důkazem. Během pouhých pěti dní dokázal virus nakazit přes 100.000 počítačů. Rychlost šíření si útočník zajistil tím, že svůj ransomware schoval do oblíbeného programátorského balíčku, takže nakazil každou aplikaci, která se v něm vytvořila.

Další zajímavostí byl systém výkupného, který po obětech nežádal obvyklé Bitcoiny, ale čínský yuan v hodnotě cca 16 dolarů. V neposlední řadě malware krom zašifrování také kradl přihlašovací údaje k celé řadě dalších, především platebních aplikací, a aby oklamal antiviry, maskoval se jako počítačová hra. Čínské policii se ale podařilo útočníka vypátrat po několika dnech a zjistili, že šlo o programátora, který již v minulosti vytvořil virus, který kradl hesla v populárním platebním systému Alipay.

Tento ransomware byl vcelku netypický svým způsobem šíření, víte ale, že až 91% úspěšných kybernetických útoků (včetně ransomwaru) začíná phishingovou kampaní mířenou na řadové zaměstnance? Jak jsou na tuto hrozbu připravení Vaši zaměstnanci? Nejlepší cestou jak je chránit je naučit je, jak tyto hrozby rozpoznat. Přesně to v Corpus Solutions umíme. Naše Cyber Defense Academy výukové programy pokrývají široké spektrum lidí. Od běžných zaměstnanců, přes management a IT profesionály až po bezpečnostní experty a SCADA specialisty. Ti všichni mohou značně zvýšit úroveň bezpečnosti, pokud budou vědět jak na to. A my je to můžeme naučit.